Fiat 126p 4performance 1

Fiat 126p 4performance | GT-online.pl

Po raz pierwszy samochód ten zaprezentowaliśmy w październiku ubiegłego roku, kiedy na naszych łamach pojawiło się video zatytułowane „126p Killer”. Obiecaliśmy wtedy że przedstawimy Wam bliżej ten projekt i słowa dotrzymujemy.

Opowiedz na początek jak doszło do tego że postanowiliście przerobić właśnie Fiata 126p?

Fiat 126p jest dość popularnym autkiem w Polsce i jednocześnie jednym z najwolniejszych samochodów poruszajacych sie po naszych drogach, stąd pomysł by stworzyć malca, ktorym jazda bedzie sprawiać choć troche przyjemności i dawać nieco wiecej adrenaliny niz seryjnym Fiatem. Maluch to maluch – może być wolny, albo bardzo wolny, w przeciwieństwie np. do Hondy czy BMW, ktore jest szybkie albo bardzo szybkie.. Nasz narazie jest szybki – stąd element zaskoczenia wielu kierowców, gdyż auto jest dopuszczone do ruchu i może się śmiało poruszać po drogach publicznych.

Fiat 126p 4performance 2

Maluch przeszedł sporo modyfikacji, pojawił się w nim m.in: silnik 1.1 z Seicento – opowiedz o wszystkich zmianach jakie w nim się pojawiły…

Fiat 126p 4performance – Modyfikacje

Fiat 126p 4performance – Motor:

  • SC Sporting 1108ccm SPI
  • koło zamachowe 3,15kg
  • srednica przepustnicy 33mm
  • chip Świątek/Godula/inne

Fiat 126p 4performance – Układ hamulcowy:

  • przod: tarcze Brembo MAX + klocki Ferodo Premium + zaciski SC
  • tył: bębny + przednie cylinderki
  • hydrauliczny ręczny

Fiat 126p 4performance – Zawieszenie (w zależności od zapotrzebowania):

  • 4 x Bilstein / 4 x Delphi / 4 x utwardzane krosno
  • resor 10cm/13cm, z lagą dodatkową i bez
  • sprężyny seria/cięte/od Poloneza Trucka, utwardzane

Fiat 126p 4performance 3

Chłodnica pochodzi z Poloneza Truck Diesel, 2 x wentylator, umieszczona z przodu w miejscu koła zapasowego. Solidnie obspawana i wzmocniona buda, szczególnie w punktach mocowania zawieszenia. Oczywiście całosc dość drastycznie została odchudzona – pozbawiona zbędnych tapicerek, wykładzin oraz wygłuszen. Dodatkowo usunięte zostały także niektóre elementy karoserii. Nadkola zostały poszerzone, dystanse w zależności od stosowanych obręczy po ok 25-35mm na stronę.

Ponadto auto wyposażone jest w klatke bezpieczeństwa Pawluczuk Motorsport, 2 x fotele Bimarco B, 2 x szelki Schroth, podwyższony lewarek zmiany biegów, odsadzona sportowa kierownica z nabą, zestaw wskaźnikow pokazujących parametry pracy silnika oraz skrócona i wzmocniona miska olejowa..itp

Fiat 126p 4performance tarcze hamulcowe

Fiat 126p 4performance – Osiągi

Jakimi osiągami dysponuje samochód po tych modyfikacjach?

Aktualne osiągi samochodu to 0-100km/h: 10,5s, vmax: 160km/h (do odcięcia 4-ki) na seryjnej skrzyni biegów.

Fiat 126p 4performance silnik

Jaki był główny cel powstania tego projektu? Czy samochód będzie można zobaczyć podczas jakichś z tegorocznych imprez?

Celem powstania brzdąca było stworzenie kolejnego Demo Car’u aby pokazać, iż da sie takie modyfikacje zaprojektować i wykonać, po czym bez problemu zarejestrować. Satysfakcja oraz przyjemność prowadzenia małego szybkiego Fiacika była rownież motywujacym czynnikiem podczas prac nad projektem. Bardzo możliwe, że autko będzie się pojawiało na Pomorskich KJSach, czy też imprezach organizowanych przez ogólnopolskie kluby samochodowe np. VW MANIA na GOSiRze. Na pewno będzie można się z nim spotkać oraz zmierzyć na ulicach Trójmiasta.

Fiat 126p 4performance kokpit wnętrze

W internecie pojawiło się kilka materiałów video z udziałem 126p i wszystkie opatrzone są nazwą 4performance. Zdradzisz nam co kryje się pod tą nazwą?

4performance to młody rozwijający się zespół w dziedzinie mechaniki oraz elektroniki samochodowej. Konstrukcje, które stworzyliśmy sprawdzają się w motorsporcie, czy rajdach samochodowych, o czym świadczą zdobyte tytuły w imprezach amatorskich jaki rangi mistrzostw Polski. Dysponujemy własnym warsztatem wyposażonym w odpowiednie narzędzia oraz urządzenia. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.4performance.pl

Fiat 126p 4performance fotele kubełkowe

Wiem że to nie koniec modyfikacji 126p ponieważ szykują się już kolejne…

Jak najbardziej.. aktualnie trwają prace nad montażem turbosprężarki oraz zmianą skrzyni biegow na wytrzymalszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *