Zacznijmy może od tego jak zaczęła się Twoja przygoda z motoryzacją?
Moim pierwszym mechanicznym pojazdem była motorynka, prawdziwy szatan jak ma się naście lat. Po zrobieniu prawa jazdy użytkowałem Fiata 125p od dziadka i głównie Polonezy mojego Taty. Pierwsze auta jakie posiadałem to oczywiście Polonez, Honda Accord , Audi A4 i tak do opisywanego tutaj Forda Focusa.
Jak doszło do tego że wybór padł właśnie akurat na Forda Focusa?
Po kolejnej kosztownej naprawie mojego samochodu (zupełnie „nietuningowalnego” modelu pewnego koncernu z Kolonii) , przyszedł czas na zmianę. Jako że miałem wcześniej okazję jeździć trochę samochodami marki Honda, mój wybór padł na Civic’a VI-tej generacji. Gdy jednak okazało się, że ciężko znaleźć używanego Civic’a kupionego w salonie i z idealną przeszłością, moje poszukiwania przybrały znacznie szersze horyzonty. Właśnie wtedy, zupełnie niespodziewanie, moje zainteresowanie skierowane zostało w stronę Forda Focusa z 1999r. Nowoczesna i trochę ekstrawagandzka zarazem stylistyka „new edge”, 2 litrowy silnik, trzydrzwiowe nadwozie i genialne prowadzenie powaliły mnie na ziemie. Co prawda, jak się później okazało, tylko na kilka miesięcy. Potem zaczęły się zmiany…
Tuning Ford Focus MK1
Samochód przeszedł sporo ciekawych zmian pod kątem stylistycznym…
Zaczęło się raczej standardowo, czyli od drobnych zmian stylistycznych. Na początku auto, pieszczotliwie nazywane przez fanów „foczką”, dostało delikatne dokładki zderzaków, dzięki którym auto obniżyło się optycznie, a jego sylwetka stała się jeszcze bardziej agresywna. Ale jako że apetyt rośnie w miarę jedzenia, okazało się to jedynie początkiem.
Dość szybko miejsce oryginalnego zderzaka oraz progów zastąpiły oryginalne produkty firmy Lumma. Tylni zderzak został natomiast wykonany zupełnie indywidualnie dzięki umiejętnościom technicznym mojego kolegi. Jednocześnie wygładzona została tylna klapa (wraz z usunięciem tylnej wycieraczki) oraz dodany mały spojler, a w zderzaku zawitał podwójny wydech.
Poza tym zmienione zostały także reflektory, lampy tylne, kierunkowskazy, lusterka oraz wprowadziłem kilka modyfikacji we wnętrzu samochodu m.in. elementy konsoli środkowej w kolorze nadwozia, sprowadzane z USA tarcze zegarów Indiglo, dodatkowe wskaźniki w słupku, sportowe nakładki pedałów oraz szyberdach. Oryginalne fotele zostały zamienione na sportowe kubełki, a seryjna przednia maska ustąpiła miejsca karbonowej.
Czy pod kątem mechanicznym w samochodzie również zaszły jakieś dodatkowe modyfikacje?
Jestem zdania, że samochód powinien nie tylko wyglądać, ale przede wszystkim jeździć, więc zmiany objęły także zawieszenie i silnik. Na pierwszy ogień poszedł, już standartowo naprawdę wyśmienity, układ jezdny. W miejsce seryjnych sprężyn i amortyzatorów pojawił się zestaw Koni Sport z regulowaną siłą tłumienia amortyzatorów, a seryjne koła zastąpione zostały kompletem 17-calowych felg Alessio F1 wraz z oponami Yokohama AVS Sport w rozmiarze 215/45. Nie muszę chyba pisać, że prowadzenie zmieniło się niesamowicie. Sama foczka natomiast usiadła jednocześnie 30mm bliżej asfaltu.
Ostatnie modyfikacje natomiast mają na celu głównie poprawę osiągów silnika i w związku z tym w samochodzie pojawiły się kolejno: dolot powietrza z filtrem stożkowym, pełny przelotowy wydech ze stali nierdzewnej wraz z kolektorem 4-2-1 (od 170-konnej wersji ST Focus’a) wykonany w firmie El-tec oraz sportowe wałki oraz kółka rozrządu firmy Ford Racing.
Odejdźmy na chwilkę od tematu samego samochodu, ponieważ warto wspomnieć również o tym iż pełnisz funkcję Prezesa klubu Focus Klub Polska…
Zgadza się. Od kilku lat należę do Focus Klub Polska, czyli z nazwy klubu zrzeszającego miłośników tego właśnie modelu samochodu, a w praktyce naprawdę niesamowitej i bardzo zróżnicowanej grupy ludzi, których łączy uczucie do „foczek”.
Prowadzimy m.in. bardzo aktywne forum internetowe, gdzie wymieniamy się wszelkimi informacjami i opiniami na temat użytkowania i ewentualnych modyfikacji naszych samochodów, a także szeroko rozumianej motoryzacji. Poza tym oczywiście kilka razy w roku spotykamy się na zlotach w różnych częściach Polski (i nie tylko), odwiedzamy razem imprezy samochodowe i spotykamy się już znacznie częściej w mniejszych grupach przyjaciół. Jeżeli więc masz już Focus’a lub jesteś nim zainteresowany/a, w imieniu swoim i reszty Klubowiczów, zapraszam serdecznie na www.focusklubpolska.pl.
Czy w najbliższej przyszłości samochód czekają kolejne modyfikacje?
W zeszłym roku kupiłem nowy samochód. Znaczy się… nowego Focus’a, bo w końcu jako Prezes Focus Klub Polska wybór miałem dosyć ograniczony. Nie oznacza to jednak końca modyfikacji w tej foczce – wręcz przeciwnie. W najbliższym czasie pojawi się zapewne SMT6, które pozwoli w pełni wykorzystać potencjał ostatnich zmian mechanicznych, a w planach jest jeszcze znacznie więcej…