jaki quad?

Jakie są rodzaje quadów i na który się zdecydować?

Wybór odpowiedniego quada stawia wielu rozważających ten pomysł w obliczu sporego dylematu. Finalnie powinno się wziąć pod uwagę to, do czego będzie służył pojazd. Zupełnie inny rodzaj quada sprawdzi się podczas rekreacyjnych przejażdżek, zawodów czy też jako środek transportu w dużym gospodarstwie. Jakie wyróżniamy rodzaje quadów i kiedy najlepiej się sprawdzą? Poniżej znajdują się cenne podpowiedzi.

Rodzaje quadów

Quady dzielą się na kategorie ze względu na różne parametry, takie jak waga. Pod tym względem podział jest o tyle wymagany, że ściśle wiąże się z uprawnieniami koniecznymi do prowadzenia tego rodzaju maszyn. Quady do 125cm3 można prowadzić posiadając prawo jazdy kategorii AM, a uprawnienia w tym wypadku są w zasięgu wszystkich zainteresowanych od czternastego roku życia. Większa pojemność wymaga prawa jazdy kategorii B1, o którą mogą się starać już szesnastolatkowie, albo też posiadacze kategorii B, która jest dostępna dla każdego, kto ukończył osiemnaście lat. Kolejny podział quadów dotyczy ich zastosowania, a w tym wypadku pojazdy różnią się pod względem technicznym. Wyróżniamy quady rekreacyjne, sportowe oraz przeprawowe.

Quady rekreacyjne

Jest to najniższa grupa, w której pojazdy mają silnik o maksymalnej pojemności 200cm3. Pojazdy mogą mieć napęd na cztery lub dwa tylne koła, a nadają się przede wszystkim do jazdy na niewymagającym, łatwym terenie, takim jak drogi leśne czy utwardzone. Najczęściej używane są do wycieczek krajoznawczych oraz jako środek transportu na dużych terenach prywatnych. W związku z rosnącą popularnością quadów i coraz większą liczbą amatorów tego rodzaju pojazdów to właśnie ta kategoria znakomicie sprawdza się na początek przygody z pojazdami typu ATV.

quad sportowy

Quady sportowe

Quady sportowe mają zupełnie inne przeznaczenie, dlatego też wyróżniają się wzmocnioną i o wiele trwalszą konstrukcją. Jest ona przystosowana do udziału w wymagających zawodach sportowych, podczas których pojazd jest o wiele bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne, ale też zapewnia o wiele większą prędkość. Wszelkie zastosowane w tym wypadku rozwiązania i technologia umożliwiają pokonywania wyboistych terenów i przeszkód bez konieczności zwalniania, a silniki mają pojemność od 600 do 1000cm3.

Należy zwrócić uwagę nie tylko na pojemność silnika w tym wypadku, ale również na jego konstrukcję, która jest trwała i cechuje się o wiele dłuższą żywotnością bez względu na czynniki zewnętrzne. Z kolei odporny układ napędowy jest w stanie bez problemu znosić intensywną eksploatację.

Quady przeprawowe

Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że quady przeprawowe nie różnią się specjalnie od quadów sportowych. Podobnie, jak te sportowe, muszą cechować się zwiększoną mocą, odpornością na czynniki zewnętrzne i konstrukcją dostosowaną do trudnych warunków. W tym wypadku jednak standardem jest napęd na cztery koła, a wysoki prześwit quada sprawia, że pokonywanie sporych przeszkód w terenie nie jest problemem. Na quadach tego rodzaju można pokonywać nawet trasy, na których znajdują się kłody czy solidne pnie, nie wspominając o grząskim błocie, piachu czy wzniesieniach.

Ponadto są on przystosowane do tego, aby przewozić spory bagaż, co ma znaczenie w przypadku leśników, rolników czy też różnego rodzaju ekip ratunkowych. Dolot powietrza jest w tym wypadku umiejscowiony na tyle wysoko, że kierowca nie musi obawiać się usterek po pokonaniu sporych kałuż czy płytkich rzek, a pojazd może być używany nawet w okresie zimowym. Wszystko to sprawia, że quady przeprawowe można nazwać pojazdami do zadań specjalnych, a już na pewno najbardziej wszechstronnymi quadami spośród wszystkich kategorii.

quad przeprawowy

Jakiego quada wybrać?

W sklepach reklamujących quady można spotkać się z określeniem „quad uniwersalny”. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeden pojazd posiada po części z cech przypisywanych poszczególnym rodzajom quadów. Warto jednak poznać wszelkie parametry maszyny i zdecydować się na taką, które będzie optymalna w danym przypadku. Nie jest powiedziane, że quad przeprawowy nie sprawdzi się jako pojazd rekreacyjny, ale też nie ma konieczności, aby w takim wypadku przepłacać czy inwestować w serwis konieczny w przypadku mocniejszych maszyn.

Quad powinien być ściśle dostosowany do indywidualnych potrzeb, a wówczas będzie pełnił swoją funkcję najlepiej, zaś jego właściciel nie będzie miał poczucia, że wydał zbyt wiele pieniędzy na maszynę, której potencjału nie wykorzystuje. Z drugiej strony sportowcy czy osoby pracujące w branżach wymagających quadów przeprawowych nie powinny decydować się na quady rekreacyjne, ponieważ będą to pieniądze dosłownie wyrzucone w błoto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *