Nissan 200SX s13 tuning 1

Nissan 200SX s13 – Mariusz

Nissan 200sx jest samochodem często wykorzystywanym do driftu, ale nie tym razem. Właściciel tego auta zbudował je by mieć z niego wiele radości, dzięki niemu poznał co to znaczy złożyć samochód, poznał przy realizacji tego projektu wielu wspaniałych ludzi, którzy zostali jego przyjaciółmi. Tygodnie pracy w hali zrobiły swoje…

Aktualnie jesteś posiadaczem Nissana 200SX s13, dlaczego wybór padł właśnie na ten samochód i jak znalazł się w twoich rękach?

Pewnego dnia wybrałem się z Grzesiem z G-Garage (firma specjalizująca się w przeróbkach i częściach do 200sx-ow) na trening driftu do Uleża i tam zobaczyłem Nissana s13 Terego i po prostu się w nim zakochałem. Mam taki charakter że jak się na coć uprę to musze to mieć, wiec po treningu podjąłem decyzje – szukam takiego Nissana! Niestety kupno s13 w dobrym stanie graniczy z cudem, wiec poprosiłem o pomoc Cziko ze SkyRacing aby poszukał mi takiego auta w Polsce. Odpowiedni model, czyli z niezniszczonym nadwoziem, znalazł w wulkanizacji w Wyszkowie. Silnikiem zaopiekował się Cziko a budę przywieźliśmy do Lublina. Projektem i nadzorem prac zajął się Grzesio z G-Garage.

Nissan 200SX s13 tuning 2

Tuning Nissan 200SX s13

Samochód przeszedł gruntowną przebudową – zacznijmy może od zmian, które zaszły pod kątem mechanicznym w tym samochodzie…

W moje imieniny samochód dostał nowy silnik i zaczął nowe życie. Od tego czasu zaczęło się składanie. Silnik przeszedł komplety remont i modyfikacje:

 • szlif wału
 • przechorowane gładzie cylindrów
 • osiowanie bloku
 • owalizacja korbowodów
 • zmieniona pompa oleju
 • ostrzejszy wałek ssący
 • TURBO t28 z s14
 • dolot do tubro pipercross
 • Intercooler z Range Rowera o wymiarach 50x25x4, orurowanie z turbo do intelcoolera 2 cale z intelcoolera do rzepustnicy2,5 cala.
 • Zamontowany manual bost contlorel
 • Sprzęgło exedy
 • Pompa paliwa Wallbro 255hp

Nissan 200SX s13 tuning 3

Zadbałem również o to by samochód dobrze trzymał się drogi i hamował:

 • Amortyzatory Bilstein
 • Sprężyny koni
 • Piasty z s4 z zaciskami 4 tłoczkowymi i tarczami 280mm z przodu i 2 tłoczkowymi z tarczą 250 mm z tyłu.

Nissan 200SX s13 tuning 4

Jakimi osiągami możesz się pochwalić na chwilę obecną?

Nie mam pojęcia, nigdy jej nie mierzyłem, ale mogę zapewnić że jest wystarczająco duża

To nie jedyne zmiany, ponieważ pod kątem stylistycznym również pojawiło się kilka znaczących zmian…

Tak, montażem body kitu jak i lakierowaniem samochodu zajęła się firma CARROZZERIA z Lublina. I tu pojawił się klasyczny problem, mianowicie, jaki kolor wybrać? Po wielokrotnych testach i dziesiątkach pomalowanych maskach i błotnikach rękę wyciągnęła do nas firma STANDOX z Lublina. Zaprojektowała nam oryginalny kolor a na dach i maskę dostaliśmy czarny kolor z McLarena. Dodatkowo we wnętrzu samochodu pojawiła się czarna skora, czyli fotele i pozostałe elementy, na których była tkanina.

Nissan 200SX s13 tuning 5

W aucie pojawiła się tez profesjonalna zabudowa audio…

W moim aucie gra jednostka główna Alpine cde-9882, jej sygnał przesyłany jest przez czterokanałowy wzmacniacz Clariona do skrzynki basowej Hertza i przedniego systemu głośników Micro Precision. Zwrotnice Mundorf połączone zostały przewodami DLS i przewody zasilające wyprodukowała firma Dietz.

Do czego głownie służy Tobie ten samochód?

Nissan jest zabawką na sobotnie popołudnia, jest relaksem po tygodniu pracy i satysfakcją że zbudowałem sobie samochód.

Nissan 200SX s13 tuning 6

Czy w przyszłości szykują się kolejne modyfikacje SX’a ?

Nie, autko od października będzie na sprzedaz bo musi zrobić miejsce w garażu dla… Nissana Skyline.

Rozmawiał Michał Hukowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *