Opel Corsa A Gekocars 1

Opel Corsa A Gekocars – Eugeniusz Fibich

Ten samochód powinien być dobrze znany większości miłośników wyścigów na 1/4 mili, ponieważ od 2003 roku pojawia się co roku na Mistrzostwach Polski. Samochód powstał w firmie Geko Cars, opowiedz na początek czym na codzień zajmuje się firma Geko Cars?

Na codzień zajmujemy się szeroko rozumianym tuningiem elektronicznym tzn. wszystkimi modyfikacjami układów sterujących silnikam, od chiptuningu do montażu komputerów typu stand-alone. Zajmujemy sie też projektowaniem i wykonawstwem układów zasilania, głównie silników z turbodoładowaniem.

Opel Corsa A Gekocars 2

Opel Corsa A Gekocars – projekt na 1/4 mili

W 2003 roku postanowiliście zbudować samochód z myślą o wyścigach na dystansie na 1/4 mili – dlaczego wybór padł własnie na Opla Corse A?

Dla tego wybraliśmy Corsę A, gdyż w tamtym okresie zajmowaliśmy się sewisowaniem aut marki Opel a Corsa A była najlżejszym samochodem tej marki, pozatym większość części użytych do przebudowy Corsy pochodziła z innych modeli Opla do których mieliśmy tani dostęp.

Opel Corsa A Gekocars 3

Opel Corsa A Gekocars – modyfikacje

Samochód przez cały ten czas przeszedł pokaźną listę modyfikacji, o których warto byłoby tutaj wspomnieć …

CORSA GEKO to głównie silnik! Karoseria oprócz tylniej klapy jest nadal oryginalna czyli stalowa. Z wnętrza auta został wyjęty tylko fotel pasażera i tylna kanapa. Auto ma nadal wszystkie fabryczne elementy typu lampy, zderzaki, tapicerki a nawet klakson.

Pierwszy silnik Corsy rozwijał moc około 220KM przy doładowaniu 0,5 BAR, był to seryjny silnik pochodzący z Omegi B 2,0 ECOTEC + TURBO sterowany komputerem PRS4 firmy PERFECT POWER. Po zamontowaniu wałków rozrządu SCHRICK, zastosowaniu mocniejszych śrub i modernizacji głowicy, silnik osiągał moc około 300KM przy doładowaniu 0,5 BAR. W obecnym silniku Corsy znajdują się kute korbowody Pauter i Tłoki CP komputer S60 firmy DTA. Pozwala to przy włączonym systemie NITRO generować moc około 450KM przy doładowaniu 0,6 BAR.

Opel Corsa A Gekocars 4

Oprócz tego w samochodzie nie standardowe są: intercoler, chłodnica wody, sprzęgło spiekowe SACHS, mocniejsze półosie, amortyzatory KONI, komputer sterujący DTA, wtryskiwacze 500cm, kolektor ssący i wydechowy, wydajniejsza pompa paliwa oraz zmodyfikowany zawór upustowy 2M.

Opel Corsa A Gekocars – osiągi

Co roku samochód możemy zobaczyć na Mistrzostwach Polski na 1/4 mili – jakie najlepsze czasy do tej pory udało się osiągnąć?

Corsa jest projektem raczej nisko budżetowym praktycznie nie zmienionym od dwóch lat ale udaje sie jej czesem zaskoczyć rywali czego przykładem może być zajęcie pierwszego miejsca podczas WRMP w Kamieniu Śląskim Najlepszy czas przejazdu ET 11,998 został osiągnięty na finałach WRMP To była jedyna oficjalna jedenastka w klasie TURBO sezonu 2006

Opel Corsa A Gekocars 5

Czy w najbliższej przyszłości szykują się kolejne modyfikacje Corsy?

Przyszłość CORSY GEKO nie jest całkiem jasna. Jest parę pomysłów ekstremalnie różnych: sprzedaż auta (wyjście najłatwiejsze), poświęcić trochę czasu i środków aby podciągnąć się do poziomu światowego – jest projekt napędu na bazie silnika o dużej pojemności (notoryczny brak wolnego czasu, więc opcja mało prawdopodobna), dostosowanie auta do wymogów cywilizacji – założenie tłumika itp. i używanie auta do jazdy nazwijmy to „na codzień” (duże szanse).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *