Plymouth Duster 1

Plymouth Duster – Duster

Podczas tegorocznych wyścigów na 1/4 mili przybywa nam co raz to więcej ciekawych a zarazem nietypowych pojazów. Podczas pierwszych eliminacji WRMP na warszawskim Bemowie, mogliśmy podziwiać dwa rasowe „Dragstery” – Carlsen’a Morten w swoim Chevrolet Chevelle SS oraz całkowicie nowy projekt VTG – Chevrolet Camaro Turbo ’68. W pierwszych dniach czerwca, podczas XII edycji Moto-Pikniku w Olsztynie, pojawił się kolejny bardzo mocny samochód – Plymouth Duster, który może zawojować w tym roku krajowe wyścigi na 1/4 mili.

Plymouth Duster 2

Opowiedz nam na początek ile trwały prace nad tym projektem?

Modyfikacje oraz budowa wozu w Polsce trwały 6 miesiecy, jednak wcześniej jeszcze w USA 12 miesiecy. Musieliśmy wykonać mnóstwo poprawek po amerykańskich mechanikach. Samochód miał pojawić się już na elimacjach WRMP, jednak tydzień przed pierwszą eliminacją na Bemowie, podczas naszego treningu w Modlinie wybuchła skrzynia biegow i to … dosłownie!

Plymouth Duster 4

Nie mogło zabraknąć również modyfikacji, które w tym przypadku mogą robić wrażenie…

Odnośnie modyfikacji – silnik big block V8 500cid (8200cc), stopień sprężania 14.5-1, całkowicie skuty. Zasilanie – gaźnik HOLLEY DOMINATOR 1350, paliwo – C16 (benzyna ołowiowa 117 oktan), skrzynia to dwubiegowy dragowy automat POWERGLIDE COAN RACING. Doładowanie – dwa systemy wtrysku podtlenku azotu, jeden automat a drugi manual, na razie został użyty tylko jeden z nich podczas treningu (manualny 250+). Moc samego silnika to około 940 KM z doładowaniami, max strojenie to około 1650-1700 KM.

Plymouth Duster 5

Konstrukcja to rama połączona z profesjonalną klatką certyfikowaną do 8 sekund. W samochodzie znajduje się również profesjonalny system gaśniczy oraz pięcio punktowe pasy. Aby zmniejszyć drogę hamowania zamontowaliśmy spadochron hamujący. Waga samochodu to 1250KG.

Plymouth Duster 6

Podczas XII edycji Moto-Piknik’u, która odbyła się w Olsztynie, Plymouth Duster miał swoją premierę. Niestety nie obyło się bez małych problemów, jak oceniasz ten debiut?

Plymouth Duster 3

Premiera moim zdaniem bardzo udana, do wyhamowania mieliśmy 398 metrow i dalismy radę. Jak na te warunki było szybko, czas jaki udało nam sie osiągnąć podczas tych wyścigów to ET 9,875. Po za tym, była to na prawdę świetna impreza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *