czyszczenie tapicerki samochodowej

Pranie i czyszczenie tapicerki samochodowej domowym sposobem – jak zrobić to dobrze?

Nie trzeba być ekspertem, aby wiedzieć, że samochód trzeba czyścić regularnie. Warto robić to w odpowiedni sposób, aby utrzymać auto w dobrym stanie. Zastanawiasz się, jak zadbać o tapicerkę samochodową samodzielnie? Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad i cennych wskazówek. Dowiesz się także, czy lepszym rozwiązaniem jest samodzielne czyszczenie tapicerki samochodowej, czy lepiej zdecydować się na profesjonalne mycie. Zapraszamy do lektury.

Metody prania tapicerki samochodowej

Tak jak w wielu innych przypadkach, tak samo, jeśli chodzi o czyszczenie tapicerki samochodowej, do wyboru jest co najmniej kilka metod. Oto najpopularniejsze:

 • Wykorzystanie odkurzacza piorącego – możesz kupić taki sprzęt lub zdecydować się na wypożyczenie. Zaletą tej metody jest prostota i efektywność. Za pomocą odkurzacza sprawnie wyczyścisz tapicerkę w aucie, a efekt na pewno Cię zadowoli.
 • Użycie środków przeznaczonych do czyszczenia tapicerki samochodowej – skuteczna i tania metoda, aby jednak efekty były zadowalające, trzeba się nieco napracować. Warto pamiętać o regularnej pielęgnacji tapicerki, aby kolejne sprzątania były sprawniejsze i łatwiejsze.
 • Domowe środki czystości – najtańsza z wymienionych tutaj metod. Trzeba jednak pamiętać, że jest to metoda nieco ryzykowna. Przed zastosowaniem domowego środka czystości, upewnij się, że nie zaszkodzić tapicerce. Zaaplikuj mieszankę na niewielkiej i mało widocznej powierzchni, a jeśli nic złego się nie stanie, wyczyść całą tapicerkę. W tym przypadku wykorzystywane są składniki takie jak woda, ocet, szare mydło, woda utleniona.

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

Wybór metody zależy od co najmniej kilku kwestii. Ważne są Twoje możliwości, a także preferencje. Nie możesz zapomnieć także o tym, że o każdy materiał należy dbać nieco inaczej.

Przygotowanie samochodu do prania tapicerki

Aby efekty czyszczenia auta były jak najlepsze, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie. Najpierw usuń z wnętrza przedmioty, które mogą przeszkadzać przy sprzątaniu. Mowa tutaj o odpadach takich jak butelki, czy też kubki po kawie, a także o ubraniach, akcesoriach i wszystkim tym, co na co dzień zostawiamy w samochodzie. Warto również zebrać z powierzchni tapicerki większe brudy jak na przykład paprochy. Jest to bardzo ważne. Jeśli bowiem zaczniesz wycierać tapicerkę, na której znajdują się takie zanieczyszczenia, możesz ją zarysować.

Kiedy najlepiej wykonać pranie tapicerki samochodowej?

Oczywiście w ciepły i suchy dzień. Należy bowiem pamiętać, że po czyszczeniu tapicerka powinna mieć możliwość dokładnego wyschnięcia. Pamiętaj, aby po przeprowadzonych zabiegach pielęgnacyjnych pozostawić auto w zacienionym albo częściowo zacienionym miejscu.

Środki do czyszczenia tapicerki samochodowej – co wybrać?

Jednym z najlepszych sposobów na szybkie, proste i tanie mycie tapicerki samochodowej jest użycie profesjonalnych środków, które są do tego przeznaczone. Co wybrać? Warto postawić na produkt pochodzący od zaufanej i doświadczonej marki. Ważny jest stosunek ceny do jakości. Dobry środek do czyszczenia tapicerki samochodowej powinien być przede wszystkim skuteczny, ale także wydajny. Przed zdecydowaniem się na konkretny produkt, upewnij się, że możesz zastosować go do czyszczenia tapicerki w swoim aucie. Takie preparaty znajdziesz zarówno w ofercie sklepów stacjonarnych, jak i internetowych. Przed wybraniem się na zakupy warto zapoznać się z rankingami internetowymi i opiniami osób, które samodzielnie czyszczą tapicerkę w aucie. Dzięki temu wybór odpowiedniego produktu będzie nieco łatwiejszy.

Pamiętaj, że poza dobrej jakości preparatem do czyszczenia tapicerki, przydadzą Ci się różne akcesoria. Warto zaopatrzyć się w odkurzacz, miękką szczotkę do czyszczenia tapicerki, ścierki z mikrofibry.

Samodzielne pranie tapicerki vs profesjonalne mycie

Samodzielnie pranie foteli samochodowych? A może wizyta u profesjonalisty? Jeśli zastanawiasz się, która opcja sprawdzi się najlepiej, ten fragment jest dla Ciebie. Aby dokonać odpowiedniej decyzji, warto poznać zalety i wady obu rozwiązań. Oto zalety samodzielnego prania tapicerki samochodowej:

 • Niskie koszty – jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie markowego środka dobrej jakości lub postawisz na domowe detergenty, zaoszczędzisz dużo pieniędzy.
 • Gwarancja zadowalającego efektu – jeśli jesteś osobą, która stawia na dokładność, samodzielne czyszczenie tapicerki na pewno przyniesie oczekiwane efekty.
 • Okazja do ruchu – sprzątanie tapicerki wymaga czasu i energii. Jeśli starasz się ruszać jak najwięcej, warto zadbać o samochód samodzielnie.

Samodzielne pranie tapicerki samochodowej ma wiele zalet, nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Największą jest to, że użycie nieodpowiedniego środka lub nieumiejętne sprzątanie może przynieść więcej szkód niż pożytku. Samodzielne czyszczenie samochodu w zależności od stopnia zabrudzenia może okazać się także czasochłonnym zadaniem.

Profesjonalne mycie tapicerki także ma wiele zalet. Wśród najważniejszych można wymienić takie jak:

 • Oszczędność czasu i energii – wystarczy oddać auto w ręce profesjonalistów i poczekać na efekty.
 • Gwarancja dobrych efektów – Twój samochód będzie naprawdę czysty i zadbany, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z oferty doświadczonych profesjonalistów.
 • Możliwość uzyskania zniżek – wystarczy znaleźć dobrą ofertę i korzystać z niej regularnie.

Oddanie samochodu w ręce profesjonalistów ma także pewne wady. Jedną z największych jest oczywiście cena. Takie rozwiązanie jest kosztowniejsze niż samodzielne mycie tapicerki samochodowej. Warto też wspomnieć, że nie zawsze łatwo jest trafić na miejsce, w którym naprawdę solidnie zadbają o samochód. Jeśli chcesz oddać auto w ręce innych, pamiętaj, aby poświęcić chwilę na porównanie ofert i wybrać taką, która jest godna polecenia.

Pranie i czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej

Bez wątpienia pranie wnętrza auta wyposażonego w skórzaną tapicerkę wymaga odpowiedniego podejścia. W tym przypadku nie warto stosować środków czystości domowej roboty. Najlepiej sprawdzi się produkt od doświadczonej marki. Jak wyczyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie? Oto krótka instrukcja krok po kroku:

 1. Oczyść wnętrze auta z niepotrzebnych przedmiotów.
 2. Usuń większe zanieczyszczenia takie jak paprochy.
 3. Odkurz auto, pamiętaj o zakamarkach, w których łatwo zbiera się brud.
 4. Przeprowadź wstępne czyszczenie za pomocą czystej wody. Użyj do tego ścierki wykonanej z mikrofibry. Nie używaj zbyt dużej ilości wody. Ścierka powinna być dobrze wyciśnięta.
 5. Użyj specjalistycznych kosmetyków do czyszczenia skórzanej tapicerki. Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania i jej przestrzegać.

Skóra wymaga nie tylko regularnego czyszczenia, ale także odpowiedniej impregnacji. Tak naprawdę masz dwa wyjścia. Możesz stosować środki czyszczące, które dodatkowo impregnują skórę lub zdecydować się na stosowanie dwóch środków o innych właściwościach. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, pamiętaj, aby korzystać z produktów pochodzących od uznanych i doświadczonych marek. Nie zapominaj również, że bardzo ważne jest przestrzeganie instrukcji użycia. Jeśli będziesz pamiętać o wszystkich wskazówkach, skórzana tapicerka będzie prezentować się doskonale przez długi czas, a w samochodzie nie będzie unosił się nieprzyjemny zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *